Bezrobocie, trudna sytuacja finansowa, niespodziewane wydatki oraz brak zdolności kredytowej sprawiają, że szybkie pożyczki cieszą się coraz większą popularnością. Dla wielu są one jedynym rozwiązaniem na pozyskanie pieniędzy, szczególnie w przypadku wystąpienia nagłych zdarzeń losowych.
Kilka słów o szybkiej pożyczce
Plusy i minusy szybkich pożyczek
Szybkie pożyczki przyciągają do siebie coraz więcej osób przede wszystkim ze względu na łatwość otrzymania pieniędzy. Aby je dostać nie trzeba gromadzić wielu dokumentów i szukać poręczycieli tak jak w przypadku kredytu w banku, ale często wystarczy zaledwie dowód osobisty i wypełnienie prostego wniosku. Kolejnym atutem szybkich pożyczek jest krótki czas otrzymania gotówki, którą można dostać praktycznie od ręki. Dodatkowo szybkie pożyczki są udzielane na kwoty rzędu kilkuset złotych co stanowi dla wielu osób zaletę, ponieważ w banku nie można liczyć na tak niski kredyt. Jednak szybkie pożyczki mają również wady, do których należy przede wszystkim ich wysoki koszt oraz krótki termin spłaty, który zwykle nie przekracza 30 dni. Pożyczkobiorca spłaca dług powiększony o wysokie oprocentowanie, zazwyczaj przekraczające 25%, dużą prowizję oraz inne opłaty dodatkowe. Jednak decydując się pierwszy raz na pożyczkę można uniknąć tych opłat, ponieważ coraz więcej firm i instytucji pozabankowych, aby zdobyć nowych klientów oferuje im pierwsze pożyczki całkowicie za darmo pod warunkiem, że zostaną one spłacone w terminie.
Szybka pożyczka bez BIK
Wiele firm pozabankowych swoim klientom oferuje szybkie pożyczki bez BIK. Dzięki temu osoby, które mają złą historię kredytową, trudną sytuację materialną czy nie posiadają stałych dochodów mogą liczyć na otrzymanie gotówki. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają szans na zaciągnięcie kredytu w tradycyjnym banku. Jednak należy pamiętać, że choć szybka pożyczka bez BIK oferuje łatwe pieniądze to jest ona bardzo droga do spłaty. A ponadto zdarza się, że pożyczkodawcy ze względu na duże ryzyko w zamian za udzielenie pożyczki wymagają ustanowienia zastawu na nieruchomości.
Na co uważać?
Decydując się na zaciągnięcie szybkiej pożyczki należy postępować bardzo rozważnie. Po pierwsze warto zapoznać się z ofertami co najmniej kilku firm i instytucji pozabankowych. Szczególnie należy zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania, prowizji, opłat dodatkowych oraz wysokość kwoty jaką w ramach pożyczki można otrzymać, a także na termin jej spłaty. Przed podpisaniem umowy o zaciągnięcie szybkiej pożyczki należy się z nią dobrze zapoznać, aby uniknąć później rozczarowania i kłopotów z jej spłatą.
Artykuł powstał dzięki portalowi Nowa chwilówka