Kredyt bez BIK szansą dla zadłużonych

Kredyt bez BIK szansą dla zadłużonych

Gospodarka i finanse Poradnik Klienta

Bik jest to skrót od biura kredytowego, którego zadaniem jest wymiana informacji, która ma za zadanie wspieranie bezpiecznego obrotu gotówkowego działa na rzecz instytucji, ponoszących ryzyko finansowe schodzi głównie o banki.

Kredyt bez BIK szansą dla zadłużonych

Jeżeli ktoś spłacał w przeszłości jakikolwiek kredyt czy to gotówkowy czy hipoteczny i w tym okresie zdarzały mu się kilkunastodniowe, a nawet kilkudziesięciodniowe opóźnienia to można być pewnym jednego, że informację o tego typu opóźnieniach bank osoby zadłużonej przekaże do biura informacji kredytowej. Biuro Informacji Kredytowej jest miejscem, które gromadzi informację, oraz pośredniczy w ich wymianie pomiędzy użytkownikiem systemu. W praktyce na początku następuje rejestracja historii kredytowej klientów, po czym udostępnia informacje bankom.

W rejestrach znajdziemy informacje o zaległych spłatach, oraz terminowo regulowanych zobowiązaniach. Warto również podkreślić, że informacje w BIK gromadzone są bezterminowo. Oznacza to, że instytucja ma prawo przechowywania danych przez okres 5 lat. Dzieje się tak w przypadku, kiedy kredytobiorca nie zdołał spłacić swoich długów lub została przez niego wykazana luka w spłacie. BIK nie jest jednak klasyczną czarną listą dłużników, a instytucją, która usprawnia pracę banków i pomaga im ocenić ryzyko, jakie może wpłynąć na kredyt, który ma być udzielony klientowi.

Prawdziwy problem pojawia się wówczas, kiedy dana osoba stara się o kolejny kredyt posiadając w swojej historii zaległości wynikające z zaciągnięcia poprzedniego kredytu. Jest to przypadek, w którym klient może mieć poważne trudności w jego otrzymaniu, co w konsekwencji grozi odmową udzielenia kredytu przez bank. Obecnie banki są dużo bardziej ostrożniejsze, oraz starają się minimalizować ryzyko związanym z tak zwanym złym kredytem.

Przenosząc wówczas odpowiedzialność na zwykłych obywateli starających się o kredyt. Dochodzimy wówczas do momentu, w którym zaczynamy starać się o kredyt bez sprawdzania informacji w BIK. Na szczęście istnieją jeszcze banki, które rozumieją sytuację zadłużonych klientów. Rozpatrują takie wnioski w sposób indywidualny. Banki biorąc na siebie większe ryzyko udzielają nam kredyt bez BIK. Istnieje również możliwość udzielenia kredytu bez zgody współmałżonka. Jest to wówczas zależne od rodzaju kredytu, a także kwoty, która jest wnioskowana.

Artykuł powstał dzięki portalowi Kredyty na spłatę

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments