Jak powszechnie wiadomo utrzymanie się na studiach wymaga sporych nakładów finansowych. Wielu rodzin nie stać, aby w pełni finansować naukę swoim już dorosłym pociechom. Kredyt studencki jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób pragnących studiować, a nie mających wystarczającej ilości środków na to pozwalających.
Kredyt studencki w pigułce
Kredyt studencki jest to niskoprocentowy kredyt udzielany studentom i doktorantom dofinansowywany z budżetu państwa. Obecnie można się o niego starać w następujących bankach: PKO Banku Polskim S. A., Banku PEKAO S. A., Banku Polskiej Spółdzielczości oraz SGB-Banku S. A. Parametry kredytu studenckiego określił Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w swoim rozporządzeniu, dlatego też oferty powyższych banków nie różnią się za bardzo od siebie – różnice mogą jedynie dotyczyć takich spraw jak liczba poręczycieli czy wysokości prowizji za udzielenie kredytu.
O kredyt studencki mogą ubiegać się osoby, które rozpoczęły studia przed ukończeniem 25 roku życia. Nie ma znaczenia tryb, rodzaj czy kierunek studiów. Aby otrzymać kredyt należy złożyć w banku następujące dokumenty: wniosek wraz z potwierdzeniem dochodów rodziny studenta, zaświadczenie szkoły wyższej potwierdzające, że dana osoba jest studentem oraz inne dokumenty wymagane przez bank. W pierwszej kolejności kredyt ten jest przyznawany studentom, których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza limitu wskazywanego w każdym roku przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Kredyt studencki jest wypłacany maksymalnie przez okres 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich przez 4 lata. Jest on wypłacany od października do lipca, a jego rata jest ustalana co roku rozporządzeniem ministra. Obecnie wynosi ona 600 zł. Dużą zaletą kredytu studenckiego jest fakt, że jego spłata rozpoczyna się dopiero 2 lata po zakończeniu studiów. Ponadto, jeśli student osiągnie bardzo dobre wyniki w nauce i znajdzie się wśród 5% absolwentów uczelni, bank może umorzyć mu kredyt o 20%.
Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego może również umorzyć kredyt w całości lub w części ze względu na trudną sytuację życiową lub trwałą utratę zdolności do jego spłaty przez kredytobiorcę. Spłata kredytu wraz z odsetkami może zostać także zawieszona na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy na wniosek kredytobiorcy ze względu na jego trudna sytuację materialną.
Kredyt studencki ma wiele zalet.
Przede wszystkim jest o wiele tańszy od normalnego kredytu gotówkowego, jego spłatę zaczyna się dopiero po 2 latach od ukończenia studiów, a ponadto zdolni studenci mają szansę starać się o 20 – procentowe umorzenie kredytu. Niektórzy Żakowie starają się o ów kredyt, aby się utrzymać na studiach, a inni traktują go jako inwestycję. Bez względu na cel jego zaciągnięcia należy pamiętać, że kredyt studencki jest jednak kredytem i przyjdzie czas kiedy będzie go trzeba spłacić.
Artykuł powstał dzięki portalowi Pożyczki darmowe