Seniorzy: jak zachować sprawność intelektualną na emeryturze?

Opieka Mielno

Zachodniopomorskie

Choć z wiekiem mózg się starzeje, nie nazywa to całkiem, iż nie ważna tego procesu spowolnić. Przecież z lat prowadzą, że funkcjonuje jak mięsień. Jeśli dlatego będziemy ćwiczyć własne umysły, z zdrowym prawdopodobieństwem starość będzie gwoli nas lepsza.

Opieka Gryfino

Mózg dojrzewa dłużej, niż zakładasz

Według odkryć naukowców mózg dobrze nie osiąga dojrzałości, gdy wpadamy w dorosłość. Może zatem w wieku 50 lat jest u szczytu naszych ofert! Oraz na dowód jego strona odpowiedzialna za pomoc wznoszenia się działa tak tylko ok. 67 roku bycia.

Cholesterol OFF
Cholesterol OFF

Jasne, z wiekiem trudno się nam szkolić i opinię płata figle. Jednak ogólnie prawda robi tak, że mózg starzeje się później niż kolejne „większości” swego organizmu. I my możemy o niego dbać, aby uniknąć oznakom demencji lub chociaż ją ograniczyć.

Zobacz również pożyczka filarum

To aktorzy, naukowcy i profesorowie, aktywni zawodowo nawet w wieku emerytalnym, zwykle cieszą się sprawniejszym umysłem niż ogół społeczeństwa. Zatem nie przypadek. Zapoznawanie się, mienie innych kwestie toż najmilsze ćwiczenia dla mózgu. Ale odnajdzie się ich znacznie dużo.
Poznaj ćwiczenia oraz dietę dla mózgu

Niemal zabójcze dla umysłu są rutyna, powtarzalność, bezczynność. Nie zmusza się długiego oglądania telewizji, to jednocześnie rozleniwia nasze umysły. Ten istotny organ trzeba stymulować, grając np. w Sudoku, rozwiązując rebusy, pisząc i pamiętając wiersze. To dlatego tak niezłym pomysłem oddaje się znajomość języków obcych czy zapisanie się na uniwersytet trzeciego wieku. Choć naukę dostosowuje się obecnie nie tak łatwo jak wtedy, powinien toż używać nie jako cel jedyny w sobie, a jako pisanie czegoś stosownego dla naszego mózgu.

Ważne również, by dać sobie dawkę ruchu, bo – jak prowadzą – w naturalnym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna dotlenia mózg, natomiast tenże wykorzystuje że aż 20% wprowadzanego do organizmu tlenu! Dlatego spacery, nordic walking czy golf umieszczają się dobre dla starszych.

Warto także zadbać o relaks. Sen sprawia, że mózg wypoczywa, dzięki czemu lepiej później funkcjonuje. Na łatwiejszą kondycja snu powoduje nie tylko ruch, lecz także ogólny spokój ducha. Może dlatego o pomyśleć techniki relaksacyjne lub ziółka przed zaśnięciem?

Nie bez znaczenia oddaje się również dieta. Za najidealniejszą dla zdrowia uchodzi śródziemnomorska, czyli można w warzywa oraz owoce. Mózg kocha zdrowe, złożone węglowodany – czyli kasze i pełnoziarniste pieczywo. Lubi proteiny oraz jedyne tłuszcze – inaczej nie tłuszcze trans, w które obfitują frytki, chipsy, a nawet margaryna! Z witamin oraz minerałów reklamuje się dietę możną w witaminy z grupy B, a ponadto przeciwutleniacze takie jak I, C, E oraz żelazo. Nie można zapomnieć o kwasach omega-3, które znajdziemy m.in. w rybach także w poszczególnych olejach, oliwie i siemieniu lnianym. Przy okazji siemię tak wpływa na perystaltykę jelit. Do diety warto jeszcze włączyć orzechy.

Co ważne, ta dieta jest światowa – toż po prostu samo zdrowie dla każdego w dowolnym wieku. Im łatwo rozpoczniemy się racjonalnie odżywiać, tym daleko dla naszego organizmu, w ostatnim także środka.
Na co warto postawić, żeby być dobry umysł?

Jeżeli planujesz się cieszyć dobrym zdrowiem, nie tylko fizycznym, pytaj o swój mózg, zanim dotrzesz na emeryturę. W Twoim występowaniu nie powinno zabraknąć sportu, ćwiczeń psychicznych i dobrze zbilansowanej diety. Wszak lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda?
Prosenior
Artykuł został zorganizowany przez Seniorzy oferującą rzecz jako opiekunka, opiekun osób starych w Niemczech.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments